Część główna

Dlaczego prawa zwierząt?

Prawie wszyscy z nas dorastają jedząc mięso, nosząc wyroby skórzane oraz chodzi do cyrków i zoo. Nigdy nie zastanawiamy się, jak te czynności wpływają na los zwierząt. Z jakiegoś powodu zadajesz sobie teraz pytanie . dlaczego zwierzęta powinny mieć prawa?

Zabijanie zwierząt dla pożywienia.

Czasy zielonych pastwisk i idyllicznych scen w wiejskich gospodarstwach należą już do odległej przeszłości. Na obecnych fermach przemysłowych zwierzęta są straszliwie stłoczone w tysiącach sztuk w brudnych halach bez okien, drucianych klatkach, klatkach przeznaczonych do szybkiego tuczenia i innych zamkniętych miejscach. Te zwierzęta nigdy nie doczekają się potomstwa, nie będą pogrzebane w ziemi, nie zbudują gniazd ani nie zrobią niczego innego, co jest naturalne i ważne dla ich gatunku. Nigdy nie poczują ciepła słońca na swojej skórze, nie będą oddychać świeżym powietrzem aż do dnia, kiedy zostaną załadowane na ciężarówki i zawiezione na miejsce swojej śmierci.

Zwierzęta na fermach przemysłowych nie mają żadnej ochrony przed okrucieństwem, które byłoby karalne jeśli dotyczyło by psów i kotów - włączając w to zaniedbanie, okaleczenie, manipulacje genetyczne, nadużywanie leków . co powoduje ruinę ich zdrowia i chroniczny ból, są one następnie transportowane bez względu na warunki pogodowe do miejsca okrutnej i gwałtownej śmierci czyli rzeźni!)

Jednakże zwierzęta hodowane na takich fermach, nie chronione przed okrucieństwem nie są mniej inteligentne lub mniej zdolne do odczuwania bólu niż psy i koty, które uważamy za naszych towarzyszy. One również są inteligentnymi istotami, które cenią swoje życie, umieją rozwiązywać problemy, odczuwać strach i ból oraz używać narzędzi.

Według zwierzęcych behawiorystów kurczaki zaczynają się uczyć od swoich matek, kiedy są jeszcze w jajku, świnie potrafią grać w gry wideo lepiej niż niektóre ssaki z rzędu naczelnych, ryby tworzą społeczności i zapamiętują to, czego się nauczyły przez okres odpowiadający 40 latom z życia człowieka.

Istnieje alternatywa dla zjadania zwierząt. Potrawy wegetariańskie zapewniają nam wszystkie potrzebne składniki odżywcze, nie dostarczają szkodliwych tłuszczów, cholesterolu i szkodliwych substancji zawartych w mięsie, jajkach i nabiale.

Dieta oparta na produktach roślinnych chroni nas przed chorobami serca, cukrzycą, otyłością, udarami, kilkoma typami raka, wegetarianie mają również silniejszy system immunologiczny i żyją przeciętnie 10 lat dłużej niż ludzie jedzący mięso.

Hodowla zwierząt dla produkcji mięsa jest nie tylko okrutna i niezdrowa, jest również ogromnie nieefektywna - na każdy kilogram paszy, które zjada takie zwierzę, tylko niewielka część jest .zwracana. w postaci jadalnego mięsa. Jeśli przestalibyśmy hodować zwierzęta na farmach przemysłowych, a zamiast tego zaczęli uprawiać różne rodzaje zbóż, by wykarmić ludzi . bylibyśmy w stanie wykarmić wszystkich ludzi na naszej planecie zdrowym i tanim wegetariańskim pożywieniem.

Nie mamy prawa jeść zwierząt. Powiedz sobie dziś - zaczynam być wegetarianinem.

Zabijanie zwierząt dla futra.

Nie mamy prawa nosić na sobie ubrań, butów i dodatków zrobionych ze zwierząt. Zanim skóra zwierzęcia trafi na półkę sklepową, zwierzę musi przejść przez życie pełne smutku, bólu, nudy i strachu, wiele zwierząt obdzieranych jest ze skóry żywcem! Czy możesz to sobie wyobrazić?

Ciekawe świata zwierzęta, takie jak lisy, norki i szynszyle, które zazwyczaj żyją na dużym obszarze, swobodnie się poruszają - na fermach są uwięzione przez całe życie w ciasnych, brudnych, drucianych klatkach. Nie mają możliwości zachowywać się w sposób naturalny dla swojego gatunku . nie mogą się wspinać na drzewa, wykopywać jam, pływać i wiele z nich w związku z tym cierpi na choroby psychiczne. Kiedy są zabijane, często odbywa się to w komorach gazowych lub za pomocą elektrod doodbytniczych lub podłączanych do genitaliów, często są trute strychniną lub duszone za pomocą pętli zakładanych na szyje. Te metody nie zawsze okazują się skuteczne . niektóre zwierzęta budzą się, kiedy są obdzierane ze skóry!!!

Pozyskiwanie skór odbywa się równie okrutnymi metodami jak pozyskiwanie futer. Co roku ponad miliard zwierząt jest zabijanych dla potrzeb przemysłu skórzanego, co daje zysk roczny w wysokości 600 milionów funtów w samej Wielkiej Brytanii. W tym kraju zabijane są głównie krowy. Skóry w krajach azjatyckich, takich jak Indie czy Chiny często pochodzą od zwierząt, którym podrzynane są gardła, są one nadal przytomne w czasie obdzierania ich ze skóry.

Ale nie tylko krowy cierpią dla potrzeb przemysłu skórzanego i mody. Przemysł wytwarzający skóry ze zwierząt egzotycznych jest odpowiedzialny za życie milionów węży, aligatorów, fok, zebr i innych pięknych zwierząt, których skóry można znaleźć na wybiegach w domach mody oraz na wielu sławnych osobach. Inne skóry pochodzą ze zwierząt, które dobrze znamy. Około 2 miliony kotów i psów jest zabijanych w Chinach co roku i setki tysięcy ich skór jest sprzedawanych w Europie!

30% światowej wełny pochodzi z Australii, gdzie hodowcy owiec okaleczają miliony jagniąt w czasie okrutnego procesu znanego jako mulesing. Ta okrutna procedura jest próbą zapobieżenia rozprzestrzeniania się larwy wędrującej, choć istnieją inne, humanitarne metody.

Wiele sławnych osób i ważnych osobistości poparło WSPA oraz PETA w kampanii przeciwko okrutnemu pozyskiwaniu skór i futer zwierzęcych.

Eksperymenty na zwierzętach.

Nie mamy prawa przeprowadzać eksperymentów na zwierzętach. One, tak samo jak my, czują strach i ból, a jedną z ich najważniejszych potrzeb . tak jak i w naszym przypadku . jest potrzeba wolności i ochrony własnego życia, a nie chęć przebywania w małych klatkach w laboratoriach przez całe życie!

Co 3 sekundy w europejskim laboratorium umiera jedno zwierzę! W trakcie eksperymentów naukowych zwierzęta są legalnie zatruwane, głodzone, pozbawiane wody i snu, aplikuje im się substancje drażniące oczy lub skórę. Są poddawane psychicznym torturom, specjalnie zarażane chorobami, uszkadza się im mózgi, są paraliżowane, okaleczane chirurgicznie, napromieniowane, poparzone, zatruwane gazami, karmione na siłę, rażone prądem i zabijane.

Dzieje się to z milionami zwierząt rocznie!

Przeprowadzanie eksperymentów na zwierzętach jest prymitywne i nie daje precyzyjnych rezultatów. Takie procedury prowadzą do marnowania zasobów, opóźnia postęp medyczny, a często prowadzi do mylnego zrozumienia istoty choroby. Na przykład, odkrycie istoty chorób takich jak polio, choroby serca i cukrzycy było opóźnione, ponieważ badaliśmy je na innych gatunkach.

Wiele badań pokazuje że testy na zwierzętach nie przekładają się na takie same wyniki, kiedy robione są badania na ludziach, czasem tylko 25% wyników pokrywa się z wynikami badań na ludziach. Czasem lepiej byłoby rzucić monetą!

92% nowych leków, które przeszły testy na zwierzętach, nie przechodzi badań klinicznych. To jest prawdziwy dzwonek alarmowy . nie powinniśmy ślepo akceptować opinii ludzi, których osobiste interesy związane są z kontynuowaniem badań na zwierzętach.

Czas, by przejść na humanitarne, efektywne i nowoczesne metody nie oparte na testowaniu na zwierzętach. Te metody nie powodują cierpienia i precyzyjnie przewidują reakcję ludzi na badanie substancje.

Używaj kosmetyków które nie są testowane na zwierzętach ani tych ze składnikami pochodzenia zwierzęcego. Wiele firm i producentów wskutek nacisków i protestów już z tego zrezygnowało. Miliony zwierząt cierpi i ginie w laboratoriach firm kosmetycznych gdzie poddawane są przeróżnym okrutnym testom i eksperymentom. Dowiedziono już wielokrotnie że jest to niepotrzebne jak też nie przynosi to oczekiwanych rezultatów.

Wyobraź sobie że zabrano ci twojego kota albo psa, zawieziono do laboratorium i zaczęto wykonywać na nim okrutne eksperymenty. I tak przez miesiące albo lata aż nadejdzie dzien żenie zostanie uśmiercony w trakcie eksperymentów, uśpiony kiedy naukowcy uznają że jest już nieprzydatny dla badań albo odejdzie ponieważ jego organizm już nie może znieść ogromu bólu i cierpienia.

Wykorzystywanie zwierząt dla rozrywki.

Na całym świecie zwierzęta cierpią i umierają dla ludzkiej rozrywki. One nie chcą jeździć na rowerach, stać na głowie, balansować na piłce czy przeskakiwać przez ogniowe obręcze, ale nie mają wyboru . są zmuszane do występów.

Zoo, cyrki, akwaria, walki byków i polowania to formy okrucieństwa wobec zwierząt, stworzone dla rozrywki. Aby zmusić dzikie zwierzęta do prezentowania różnych sztuczek, trenerzy często używają wszelkich dostępnych środków, włączając w to bicie. Zwierzęta zmuszane do występów na różnych spektaklach, były zazwyczaj zabrane z ich naturalnego środowiska, gdzie mogły się swobodnie poruszać lub były hodowane w niewoli, by mogły wytrzymać życie w izolacji i pełne bólu.

Słonie to jeden z gatunków powszechnie więzionych w zoo i cyrkach. Słonie w cyrkach są więzione w betonowych klatkach i przykuwane łańcuchami w namiotach, aż do momentu kiedy zostają siłą zmuszone do występów przez krzyczącymi dziećmi. W swoim naturalnym środowisku . azjatyckich lasach, słonie przemierzają wiele kilometrów dziennie, pływają w naturalnych zbiornikach wodnych, bawią się w bajorkach i jedzą świeże rośliny. W niewoli nie mają dostępu do żadnej z wyżej wymienionych czynności, które są dla nich naturalne i ważne.

W czasie walk i gonitw byków w Pampelunie, byki są torturowane w imię .tradycji. i .rozrywki.. Co roku ponad 40 tys. byków jest w barbarzyński sposób mordowane na arenie, a większość obcokrajowców uczestniczących w tym widowisku nie chce nigdy więcej go oglądać. W czasie typowej walki byków, byk wchodzi na arenę i jest dręczone przez pikadorów (mężczyzn na koniach z zasłoniętymi oczami), którzy wbijają lance w mięśnie na szyi i grzbietach byków. Potem banderilleros (mężczyźni z kolorowymi pikami) rozpraszają uwagę byka, biegając dookoła zwierzęcia, i w tym samym czasie wbijają piki w grzbiet byka. W końcu pojawia się matador i zabija byka mieczem.

Nie pozwól, by zwierzęta cierpiały i umierały dla twojej rozrywki. Nie wspieraj cyrków, zoo, walk byków czy innych miejsc, które wykorzystują zwierzęta.

Przemoc i okrucieństwo wobec zwierząt.

Co roku miliony psów, kotów, ptaków, królików i innych zwierząt jest poddawanych eutanazji, ponieważ urodziły się na świecie, w którym brakuje dla nich domów oraz ludzi którzy by im okazali współczucie i miłość. Na każde zwierzę domowe, które mieszka z człowiekiem i jest otaczane uwagą, opieką medyczną i wsparciem emocjonalnym, którego potrzebuje, przypadają tysiące innych zwierząt, które mają problemy, by przeżyć. Miliony zwierząt domowych nigdy nie zazna opieki człowieka. Wiodą ciężkie życie na ulicy, zanim umierają okrutną śmiercią.

Inne cierpią w rękach nieodpowiedzialnych opiekunów, którzy pozbawiają ich opieki medycznej i nie zaspokajają ich innych podstawowych potrzeb. Ptaki, które zwykle żyją w gromadzie, są samotnie trzymane przez lata w ciasnych klatkach jako dekoracja; króliki, świnki morskie i chomiki są trzymane w brudnych klatkach, wypuszczane tylko od czasu do czasu w ramach rozrywki dla człowieka; koty są trzymane na zewnątrz, często stając się ofiarą okrutnych ludzi; niektóre psy są bite, maltretowane i traktowane jak worki treningowe przez ludzi, którzy powinni być ich opiekunami.

Każde zwierzę zasługuje na szansę życia w odpowiedzialnym i stałym domu. Niestety hodowcy, sklepy zoologiczne i ludzie, którzy nie sterylizują swoich zwierząt domowych przyczyniają się do tworzenia ogromnej nadpopulacji zwierząt, co zmusza schroniska dla zwierząt do uśmiercania milionów kotów i psów rocznie.

Jeżeli nie chcesz się przyczyniać do cierpienia zwierząt zobacz JAK MOŻESZ POMÓC oraz CO MOŻEMY ZROBIĆ