Część główna

Co jest celem naszej fundacji?

Naszą misją i celem jest stworzenie humanitarnego i sprawiedliwego świata dla ludzi i nie-ludzi, wolnego od okrucieństwa i wyzysku. Chodzi nam o kształtowanie świadomości która pozostaje w ostrej sprzeczności z dominującym światopoglądem społeczeństw technokratyczno-przemysłowych, który przyznaje ludziom status jednostek wyobcowanych i zasadniczo odmiennych od pozostałej Natury, stojących wyżej i władających pozostałą częścią stworzenia.

Naszym celem jest nastawione pozytywnie do świata zwierząt i przyrody, pozbawione obsesji dominacji społeczeństwo. Wszystkim stworzeniom należy się takie samo prawo do życia. Musimy nauczyć się szanować świat zwierząt i przyznać im takie samo prawa do życia. Jest to paląca kwestia, nie do rozwiązania kiedyś w przyszłości, ale teraz, dzisiaj. Odwlekanie tego na jutro, na kiedyś, to zgoda na dalsze cierpienie i eksploatacje naszych "mniejszych braci".

 • Ważne są czyny, działanie.
 • Co możemy więc zrobić?
 • Jak możemy doprowadzić do tej zmiany?
 • Poprzez dokonywanie dobrych, świadomych wyborów.
 • Wybory jakich dokonujesz każdego dnia, wpływają na to jaki jest i jaki będzie świat.
 • Przyszłość kształtujemy dokładnie teraz. W tej chwili.
 • Kształtujesz przyszłość przez to co teraz myślisz I robisz.
 • Przez to jakiego wyboru dokonasz teraz.

1. Kupuj mądrze, jedz lepiej

Troska o los zwierząt żyjących na farmach to wybór, którego każdy z nas może dokonać już teraz. Warunki w jakich żyją zwierzęta hodowlane mogą ulec poprawie właśnie przez nas . przez nasz wybór w czasie zakupów.

Przebywanie zwierząt na pastwiskach oraz żywność pochodzenia organicznego daje ogromne korzyści zdrowotne, jest też zdecydowanie lepsze dla środowiska naturalnego.

Co możesz zrobić

Mądrze wybieraj. Kiedy kupujesz nabiał lub mięso, upewnij się że pochodzą od zwierząt z wolnego chowu lub chowu organicznego. Zwracaj uwagę na produkty z atestowanych gospodarstw, które biorą pod uwagę dobro zwierząt.

Kupuj lokalnie. Odwiedzaj gospodarstwa w twojej okolicy oraz lokalne place handlowe. Produkty tam sprzedawane najprawdopodobniej pochodzą z gospodarstw, gdzie zwierzęta mogą swobodnie się poruszać i zachowywać w bardziej naturalny sposób. Często możesz tam spotkać gospodarza . zapytaj go, ile żyło zwierzę, czy wychodziło na zewnątrz i czy było karmione paszą z antybiotykami.

Nie ufaj naklejkom na opakowaniach. Nie ufaj napisom typu "świeże", "prosto z gospodarstwa", 'prosto ze wsi', "pochodzi ze wsi". Te napisy nie mówią nic o warunkach w jakich przebywały zwierzęta, a produkty tak opisane najczęściej pochodzą z farm przemysłowych. Szukaj napisów "wolny chów" lub "produkt organiczny"

Domagaj się wyższych standardów. Jeśli twój supermarket nie ma w swojej ofercie produktów organicznych, napisz do nich, domagając się ich wprowadzenia. Staraj się utrzymywać swoje zwyczaje żywieniowe (czyli branie pod uwagę dobra zwierząt) również na wakacjach.

Niektórzy sprzedawcy detaliczni mają swoje własne standardy, które uzwgledniają dobro zwierząt w czasie produkcji towarów sprzedawanych pod własną marką. Wpływ na twoje zdrowie i środowisko naturalne.

Nie tylko zwierzęta cierpią z powodu istnienia farm przemysłowych. Niewyobrażalne koszty ponosimy również my - nasze zdrowie i świat, w którym żyjemy.

Zdrowe jedzenie?

Przynajmniej połowa sprzedawanych antybiotyków jest używana na farmach przemysłowych, aby zmusić zwierzęta do szybszego wzrostu i sprawić by nie umarły . większość z nich nie przeżyłaby bez pomocy lekarstw strasznych warunków w jakich są przetrzymywane.

Nadużywanie antybiotyków na takich farmach jest jednym z powodów, dlaczego ludzie stają się odporni na te leki. Nasze organizmy przyzwyczajają się do ich obecności w mięsie i innych produktach pochodzenia zwierzęcego.

Tłoczenie dużej ilości zwierząt w jednym miejscu sprzyja również rozprzestrzenianiu się chorób, takich jak BSE. Te choroby pochodzenia zwierzęcego przenoszą się następnie na ludzi.

To daje do myślenia

Kurczaki z farm przemysłowych są stłoczone w klatkach i karmione wysokoenergetycznym jedzeniem, co oznacza, że ich mięso zawiera więcej tłuszczu a mniej białka, niż mięso kurczaków z wolnego chowu. Jedzenie zawierające dużo tłuszczu prowadzi do cukrzycy, otyłości, nowotworów, chorób serca i udarów.

Czasem do karmy dodawany jest arszenik i inne szkodliwe substancje - w końcu zjadają to ludzie.

Szkody wyrządzane środowisku naturalnemu

Farmy przemysłowe skupiają w jednym miejscu nienaturalnie dużą ilość zwierząt. Produkowane tam odpady mogą spowodować szkody w środowisku naturalnym.

Woda Duża ilość ścieków produkowanych na farmach przemysłowych może przesączać się do wodociągów. W rezultacie zatrucie wody pitnej azotanami zwiększa ryzyko poronień. Natomiast zatrucie związkami metali ciężkich powoduje wady wrodzone u dzieci.

Powietrze Rozkład obornika uwalnia związki chemiczne. Ludzie mieszkający w pobliżu farm przemysłowych skarżą się na problemy z oddychaniem, bóle głowy, nudności i zmęczenie.

leba Nawozy i pestycydy są niezbędne by wyprodukować ogromną ilość paszy niezbędną by wykarmić zwierzęta na farmach przemysłowych. To powoduje wyjałowienie gleby na całym świecie.

Te zanieczyszczenia wpływają przede wszystkim na ludzi zamieszkujących kraje rozwijające się, które borykają się również z problemem biedy.

Wyraź swój sprzeciw!

Pokaż właścicielom farm przemysłowych, że chcesz jedzenie, które jest dobre dla ciebie, dobre dla środowiska i dobre dla zwierząt - kupuj i domagaj się jedzenia organicznego i mięsa pochodzącego z wolnego chowu.

2. Życie bez futra - przewodnik dla konsumentów

Przemysł futrzarski jest odpowiedzialny za okrutne traktowanie i śmierć ponad 50 milionów zwierząt co roku!!! Gatunki zabijane dla luksusu i ludzkiego egoizmu to: rysie, wilki, króliki, kojoty, norki, szopy, bobry, wiewiórki, koty i psy.

Zwierzęta hodowane dla futra cierpią z powodu niewyobrażalnych anomalii fizycznych i psychicznych, spowodowanych przez okrutne warunki życia oraz stres spowodowany przetrzymywaniem w klatkach. Na koniec swojego życia pozbawionego jakichkolwiek naturalnych warunków, są zabijane w okrutny sposób . po to by zachować w jak najlepszym stanie ich skórę. Używanie pułapek i sideł by złapać dzikie zwierzęta, sprawia że ich śmierć jest również bolesna. Niektóre z tych metod uznane są przez stowarzyszenia weterynaryjne za niehumanitarne.

Zlikwiduj popyt na futra

Od nas zależy czy i kiedy produkcja futer się zakończy. To zależy w nas . konsumentów. Przemysł, który przedkłada popyt nad etykę może przetrwać tylko wtedy, jeśli na jego produkty jest nadal popyt. Jako świadomy konsument, rozważ poniższe informacje i poinformuj o nich swoich znajomych i rodzinę:

Dodatki zrobione z futra są równie złe jak płaszcz z futra

Przemysł dostarczający elementy garderoby wykonane z futra wart jest obecnie pół miliarda dolarów rocznie. Chiny są największym producentem i eksporterem tych rzeczy i dodatków zrobionych z futra. Produkty te nie są odpadami pozostającymi po uszyciu płaszcza z futra - tak naprawdę liczba zwierząt zabijanych dla produkcji dodatków z futra jest większa niż liczba zwierząt zabijanych dla produkcji płaszczy z futra!!!

Ta tendencja jest szczególnie niepokojąca, ponieważ jakość futra potrzebnego do produkcji dodatków jest niższa niż do produkcji płaszczy z futra, co oznacza że zwierzęta używane w tym przemyśle przechowywane są w jeszcze gorszych warunkach. Futro uszkodzone z powodu zranień czy chorób może po prostu zostać wycięte. Proszę, upewnij się że odzież, którą kupujesz, nie zawiera żadnych dodatków zrobionych z futra.

Upewnij się, że twoje sklepy nie sprzedają futer.

Popierając sklepy nagrodzone logo Fur Free Fox (Wolne od futer), przyznawane przez Stowarzyszenie Fur Free, wysyłasz informację przemysłowi futrzarskiemu, że jesteś przeciwna futrom. Widząc futro w sklepie możesz wyrazić swoją dezaprobatę, spytaj właściciela sklepu czy zdaje sobie sprawę ile zwierząt zostało zabitych w okrutny sposób, z ilu na żywca zdzierano skórę, jak straszne cierpienia przeszły w hodowli?

3. Turystyka przyjazna zwierzętom

Okrucieństwo wobec zwierząt może też być wynikiem turystyki. Cyrki z udziałem zwierząt, walki byków, programy - popływaj z delfinem oraz zoo trzymające zwierzęta w złych warunkach - to wszystko przykłady wykorzystywania zwierząt w imię rozrywki.

Ale jeśli turyści zdecydują się wydać swoje pieniądze na rozrywki wolne od okrucieństwa wobec zwierząt . może dojść do radykalnej zmiany. Etyczna turystyka stała się ostatnio gorącym tematem . ludzie oczekują od przemysłu turystycznego wyznaczenia wysokich standardów także etycznych dla swoich rozrywek. W rezultacie jedną z gałęzi przemysłu turystycznego odnotowującą szybki wzrost jest na przykład etyczne obserwowanie wielorybów.

Nie korzystaj z usług biur podróży które organizują wyjazdy na safari połączone z zabijaniem zwierząt,polowania w różnych częściach świata. Zabijanie dla przyjemności i rozrywki . czy może być coś bardziej przerażającego? Unikaj więc biur podróży które takie rozrywki organizują jak i ludzi dla których zabijanie to przyjemność i rozrywka.

Ty możesz zmieniać świat!

Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, by nasze zachowanie zagranicą nie przyczyniało się do okrucieństwa wobec zwierząt.

Poniżej znajdziesz proste wskazówki, jak możesz wpłynąć na los zwierząt na całym świecie.

Zanim wyjedziesz

Sprawdź czy twoje biuro podróży troszczy się o los zwierząt.

Kiedy jesteś na wakacjach
 • Nie akceptuj kultury danego kraju jako wymówki dla okrucieństwa. Walki kogutów, walki byków oraz zabijanie, wykorzystywanie zwierząt dla celów religijnych lub na festiwalach, bywają uważane za część lokalnej kultury, ale kultura nie może być wymówką dla okrucieństwa.
 • Nie skuś się na próbowanie lokalnego jedzenia, jeśli potrawy są przygotowywane z dzikich zwierząt. Unikaj potraw, które powstają w wyniku okrutnego traktowania zwierząt, takich jak foie Gras (pasztet produkowany z silnie otłuszczonych wątróbek gęsi lub kaczek) lub wymagają niehumanitarnego zabijania, takich jak bushmeat (mięso pozyskiwane z dzikich zwierząt lądowych, głównie w Afryce ale również w Azji. Terminem tym określane jest mięso ssaków naczelnych i kopytnych, gryzoni oraz ptaków. Rocznie w samej tylko Afryce pozyskuje się ok. 1 miliona ton mięsa. Ofiarami kłusowników padają często zwierzęta zagrożone wyginięciem takie jak: szympansy, goryle (chętnie pozyskiwane w Kamerunie, jednak nie jest znana liczba goryli zabijanych każdego roku) jak równie wiele innych naczelnych.
 • Najlepiej, by zwierzęta żyły w swoim środowisku naturalnym. Wiele zoo przetrzymuje zwierzęta w złych warunkach, nie dbając o ich podstawowe potrzeby. Zanim zdecydujesz się odwiedzić zoo, sprawdź czy przestrzega ono kodeksu etycznego Światowego Stowarzyszenia Zoo i Akwariów.
 • Niewola nie zaspokaja potrzeb ssaków morskich, takich jak delfiny i wieloryby. Powinieneś unikać obiektów prezentujących ssaki morskie i oferujących "pływanie z delfinami" - na pierwszy rzut oka to może mieć walory rozrywkowe i edukacyjne, ale stanowią nienaturalne i stresujące środowisko dla przebywających w nich zwierząt.
 • Nigdy nie kupuj pamiątek wykonanych ze zwierząt. Unikaj wszystkich produktów i pamiątek zrobionych ze zwierząt, na przykład futer, kości słoniowej, muszelek, koników morskich, zębów, rogu nosorożca czy skorup żółwia.
 • Nigdy nie płać za zrobienie ci zdjęcia z dzikim zwierzęciem. Wiele tych zwierząt zostało wziętych siłą z ich naturalnego środowiska, a ich matki zostały zabite. Mogą być pod wpływem narkotyków, wytresowane z zastosowaniem okrutnych metod. Często mają usunięte zęby, by zachowywały się w oczekiwany sposób w stosunku do turystów.
 • Kiedy podróżujesz w zorganizowanej grupie, sprawdź czy twój plan podróży nie zawiera rozrywek, które wykorzystują zwierzęta. Jeśli są takie rozrywki - złóż skargę u rezydenta lub pilota wycieczki, którzy mogą być nieświadomi, że takie rozrywki wiążą się z okrucieństwem wobec zwierząt.
 • Można znaleźć etyczne i humanitarne przejażdżki na koniach, osiołkach i wielbłądach - w czasie których chronione jest dobro zwierząt. Jednak, unikaj przejażdżek, które pozostawiają choć cień wątpliwości, że dobro zwierząt jest na pierwszym miejscu. Sprawdź przynajmniej, czy zwierzę ma dostęp do cienia i wody i ma szansę odpocząć.
 • Świadomy podróżnik powinien unikać przejażdżek na dzikich zwierzętach, takich jak słonie - ponieważ te zwierzęta często są zabrane przemocą z ich środowiska naturalnego, traktowane w nieodpowiedni sposób, tresowane z użyciem nieodpowiednich i okrutnych metod.
 • Pamiętaj o zwierzętach na farmach. Choć trudno dostać organiczne jedzenie w niektórych miejscach, warto o nie pytać. Jeśli restauratorzy będą świadomi popytu na takie jedzenie, mogą w przyszłości zacząć je sprowadzać.
Co możesz zrobić, jeśli widzisz cierpiące zwierzę?

Standardy dotyczące zwierząt mogą być różne na różnych obszarach, ale nie musisz się czuć bezsilny jeśli widzisz cierpiące zwierzę zagranicą.

Jeśli zobaczysz okrucieństwo wobec zwierząt, zapisz datę, czas, miejsce, rodzaj i liczbę maltretowanych zwierząt. Jeśli to możliwe - nagraj to wydarzenie. Dowody na zdjęciach i nagraniach wideo są nieocenionym dowodem, ale nigdy nie płać, by je zdobyć.

Koniecznie zgłoś swój protest najszybciej jak to możliwe. Zgłoś okrutne zachowanie do:

 • Lokalnego biura turystycznego
 • Lokalnej policji
 • Lokalnego stowarzyszenia na rzecz zwierząt
 • Swojego rezydenta lub pilota wycieczki
 • Zarządu zoo lub akwarium - a jeśli skarga dotyczy poważnego problemu - stowarzyszenia zoo w danym kraju

Kiedy wrócisz do domu - zawiadom ambasadę, lokalnych polityków, organizacje pro-zwierzęce i Światowe Stowarzyszenie Zoo i Akwariów.

4. Opieka nad zwierzętami domowymi

Zwierzęta często są trzymane w domu jako członkowie rodziny. Wielu właścicieli dba o swoje zwierzęta, ale równie wiele zwierząt cierpi z powodu niewystarczającej opieki, zaniedbania lub porzucenia.

Fundacja nasza promuje odpowiedzialną opiekę nad zwierzętami domowymi. W te działania wchodzą programy w rejonach, gdzie dostęp do informacji na temat właściwej opieki nad zwierzętami oraz do opieki weterynaryjnej może być utrudniony lub w ogóle niedostępny.

Odpowiedzialna opieka nad zwierzętami dotyczy również krajów bogatych . tam zwierzęta także cierpią, jeśli ich właściciele nie są świadomi potrzeb zwierząt.

Opieka nad zwierzętami zaczyna się w domu.

Obecnie w wielu krajach dostęp do opieki weterynaryjnej jest bardzo dobry. Ale najlepszym sposobem na utrzymanie zwierząt w dobrej kondycji jest zaspokajane ich podstawowych potrzeb przez właścicieli.

Stowarzyszenia zajmujące się opieką nad zwierzętami używają poniższych wytycznych, by sprawdzić, czy zwierzę jest szczęśliwe i zdrowe, ty też możesz je wykorzystać. Wszystkie pięć warunków powinno być spełnione . dobrze nakarmione zwierzę może nadal cierpieć, jeśli jest np. zbyt zimno.

Twoje zwierzę domowe powinno być wolne od:

 • głodu i pragnienia
 • poczucia dyskomfortu
 • bólu, ran i chorób

Powinno mieć również możliwość naturalnego zachowania, właściwego dla swojego gatunku.

Ostatni punkt oznacza, że powinniśmy rozumieć zachowanie naszego zwierzęcia i pozwolić mu zachowywać się w sposób właściwy dla gatunku, którego jest przedstawicielem. Na przykład, zamiast próbować oduczyć kota drapania przedmiotów w domu, powinniśmy ustawić mu drapak.

Informacje i rady na temat właściwej opieki nad zwierzętami domowymi możesz znaleźć na wielu stronach internetowych.

Troska o zwierzęta to odpowiedzialność nas wszystkich! To w końcu nasi "mniejsi bracia"!

Nieważne czy masz zwierzę domowe, zawsze możesz zacząć działać, by zapewnić zwierzętom właściwą opiekę.

Zgłaszaj okrucieństwo wobec zwierząt.

Naucz się rozpoznawać oznaki przemocy wobec zwierząt lub ich zaniedbania. Natychmiast zgłaszaj akty okrucieństwa na policję, straży miejskiej czy lokalnej organizacji pro-zwierzęcej (pamiętaj jednak że w większości w nich są wyłącznie wolontariusze i nie maja możliwości o każdej porze podejmować interwencje jak policja i straż miejska).

Pomóż zmniejszać nadpopulację zwierząt

Na świecie są miliony niechcianych, bezdomnych kotów i psów. Upewnij się, że twoje zwierzę domowe jest wysterylizowane. Adoptuj kolejne zwierzęta z lokalnych schronisk.

Nasza fundacja jak też inne organizacje mogą udzielić ci szczegółowych informacji na temat adopcji.

Mając świadomość, że okrucieństwo może wynikać z niewiedzy, nasza Fundacja stara się poprawić los zwierząt poprzez programy edukacyjne dla właścicieli zwierząt.

Możesz nam bardzo pomóc odpisując 1% od podatku!

Teraz jest to bardzo proste, wystarczy że w zeznaniu podatkowym w odpowiedniej rubryce o przekazaniu 1% wpiszesz nazwę fundacji i NR KRS czyli: FUNDACJA ZMIEŃMY ŚWIAT KRS. nr.0000124918 Urząd Skarbowy sam przeleje 1% na nasze konto, wystarczy że wyliczysz kwotę 1% i wpiszesz do zeznania.

Posiadamy status organizacji pożytku publicznego nadany postanowieniem Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XII Wydział Gospodarczy KRS (Sygnatura akt: KR.XII NS-REJ.KRS/5363/4/799), z dnia 26.05.2004.

Wszystkie środki przeznaczamy na realizacje naszych celów statutowych, nikt w naszej fundacji nie pobiera żadnego wynagrodzenia.